هزینه ترخیص کالا – قیمت ترخیص کالا – استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از دیگر فعالیت های مهم گمرک به شمار می‌رود که دارای هزینه هایی در هر قسمت مرتبط به خود می‌باشد. بعضی از این هزینه ها به صورت دولتی و برخی دیگر خصوصی هستند که گمرک تمامی این هزینه ها را دریافت می‌کند. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید در سرعت ترخیص کالا کوشا باشید باید تمامی قوانین و هزینه های تعیین شده آن (هزینه ترخیص کالا از گمرک) را در زمان مقرر و تعیین شده پرداخت کنید. برای اطلاع از استعلام قیمت ترخیص کالا از گمرک با گروه تجاری آربی همراه باشید.

مشاوره و استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک به صورت حرفه‌ای

اگر به‌دنبال استعلام هزینه ترخیص کالا خود هستید و نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید از مشاوره حرفه‌ای گروه تجاری آربی کمک بگیرید. جهت رزرو مشاوره می‌توانید با شرکت تماس بگیرید یا از طریق فرم مربوطه اطلاعات تکمیلی را ارسال کنید.

تماس با گروه تجاری آربی

رزرو مشاوره برای استعلام قیمت ترخیص انواع کالا از طریق ارسال فرم

در صورتی که برای استعلام قیمت ترخیص کالا از گمرک نیاز به مشاوره داشتید، اطلاعات مربوط به فرم را پر کرده و برای ما ارسال کنید.

نحوه استعلام هزینه ترخیص کالا از گمرک

استعلام قیمت ترخیص کالا از انواع گمرک در سریع‌ترین زمان ممکن توسط گروه تجاری آربی

ترخیص کالا از گمرک

هر آنچه که باید در مورد ترخیص کالا بدانید از صفحه اختصاصی آربی ببینید.

مطالب آموزشی واردات، ثبت سفارش و ترخیص کالا

بروزترین و کامل‌ترین مطالب آموزش درباره ترخیص کالا، واردات و صادرات کالا را در صفحه بلاگ گروه تجاری آربی بخوانید.

برخی از هزینه‌هایی که به آنها اشاره می‌کنیم مربوط به نهادهای دولتی و برخی دیگر مربوط به بخش خصوصی هستند که گمرک وظیفه دریافت تمام این موارد را از شما دارد. همانطور که می‌دانید برای تسریع روند ترخیص کالا و جلوگیری از بسیاری از هزینه‌های اضافی نیاز به پرداخت به موقع مبالغ تعیین شده دارید؛ بنابراین موارد زیر را دنبال کنید تا پیش از ورود اجناس به کالا از شیوه محاسبه هزینه‌ها و نحوه پرداخت آنها به طور کامل مطلع باشید.

هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا

این هزینه جز هزینه هایی قرار می‌گیرد که در طول انجام مراحل تا زمان آزادسازی کالاها از گمرک ادامه دار است. قبل از انجام ترخیص شما موظف به دانستن تمامی این هزینه ها هستید و یک امر مهم در هزینه  ترخیص کالا محسوب می‌شود. اگر اطلاعات کافی راجع به هزینه ها و تعرفه های موجود نداشته باشید علاوه بر کند شدن روند ترخیص کالا مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری می‌شوید. بنابراین باید قبل از انجام آن اطلاعات کافی درباره هر بخش به دست آورید، همچنین توجه داشته باشید هر بخش هزینه تعیین شده مختص به خود را دارد و این هزینه ها ثابت می‌باشند، هیچ بخش و مسئولی مجاز به اخذ هزینه بیشتر نیست و این مبلغ به دستور وزرا تصویب و به گمرک ابلاغ می‌شود. این سوالات مهم ترین سوال هایی است که همه روزه افراد پیگیر آن هستند و گروه تجاری آربی پاسخگو و راهنمای شما عزیزان است تا از استعلام قیمت ترخیص و کالا و هزینه های آن اطلاع داشته باشید.

نحوه محاسبه قیمت ترخیص کالا

هزینه ترخیص کالا از اصلی ترین بخش های گمرک ئ ترخیص به شمار می‌رود. از این رو باید بدانید برای ترخیص و آزادسازی کالاها و محموله ها باید هزینه هر قسمت را طبق تعرفه تعیین شده بپردازید:

1. حقوق ورودی کالا

حقوق ورودی کالا شامل هزینه هایی است که تمامی خدمات بدون در نظر گرفتن نو یا دسته دوم بودن کالا براساس هزینه تعیین شده در کتاب مقررات صادرات و واردات اخد می‌گردد. این حقوق ورودی شامل 4درصد ارزش گمرکی به اضافه سود بازرگانی می‌باشد که توسط سازمان گمرک کشور پرداخت می‌شود همچنین حاصل ضرب ارزش سیف کالا، نرخ ارز و نرخ تعرفه به شما حقوق گمرکی قابل پرداخت را نشان خواهد داد.

2. سود بازرگانی

میزان این سود توسط دولت تعیین می‌شود، بنابراین سود بازرگانی یک نوع هزینه دریافتی برای واردات قطعی است که توسط گمرک ایران دریافت می‌شود.

3. انبارداری

وقتی کالایی وارد کشور می‌شود، در انبارهای مرتبط به خود براساس وزن، تعداد روزهای ماندگاری، حجم دسته بندی می‌شوند، به این روند و دریافت هزینه برای آن هزینه انبارداری گفته می‌شود.

4. تعداد مجوزهای مورد نیاز برای واردات کالا

اخذ مجوز یکی از مهم ترین بخش های ترخیص کالا از گمرک می‌باشد از این رو برای آزادسازی محموله خود باید حدود 6 مجوز را براساس کالای موردنظر از سازمان های مختلف دریافت کنید که هزینه های متفاوتی نیز دارد.

5. هزینه کارت بازرگانی

هر واردکننده کالا بعد از ورود کالاها به کشور در پایان هرسال باید اقدام به پرداخت مالیات کند و لازمه آن داشتن کارت بازرگانی است که طبق قوانین گمرک ایران تعیین می‌شود. اخذ کارت بازرگانی دارای مراحل متفاوتی است که به شرح زیر است:

 • دريافت اظهارنامه وارداتي به همراه اطلاعات الكترونيك اسناد از طريق سامانه
 • جامع امور گمركي
 • تخصيص شماره ثبت يا سريال
 • تعيين باجه كارشناسي
 • بررسي و ارزيابي بر اساس مديريت ريسك و اخذ مجوزهاي قانوني و مقرراتي مورد نياز
 • پرداخت حقوق ورودي و عوارض متعلقه
 • صدور مجوز بارگيري
 • خروج كالا از گمرك

6. هزینه ثبت سفارش

تمامی واردکنندگان باید مراحل ثبت سفارش خود را از وزارت های صنعت و معدن، تجارت انجام دهند و هزینه های آن را طبق درصدی از ارزش کالای وارداتی بپردازند.

7. دستمزد ترخیص کالا

کارمزد ترخیص کالا به هزینه ای گفته می‌شود که شما به حق العمل کار خود یا یک ترخیص کار می‌پردازید تا تمامی امور مربوط به تشریفات کالا و محموله را به عهده بگیرد. این هزینه طبق ارزش مرسوله، وزن مرسوله، گمرک ورودی و تعداد مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالای وارداتی تعیین می‌شود. شخص ترخیص کار باید دارای موارد زیر باشد:

 • مجوز واردات (ثبت سفارش)
 • نرخ ارزش کالا
 • پکینگ لیست
 • پروفورما
 • کارت بازرگانی
 • مجوزهای واردات کالا نظیر استاندارد، بهداشت و سایر
 • قبض انبار
 • ترخیصیه

8. تعرفه گمرکی

سازمان گمرک برای برقراری توازن در واردات، هزینه هایی را برای تاجران تعیین می‌کند که در زمان واردات کالا باید آن را بپردازند. به این روند تعرفه گمرکی گفته می‌شود. میزان تعرفه ها به دو صورت درصدی و مختلط است.
1. مختلط: تعرفه کالا طبق ارزش و هزینه ثابت آن محاسبه می‌شود.
2. درصدی: دو درصد از ارزش محموله و واحدی از کالا محسابه می‌گرد.

9. عوارض گمرکی

این عوارض هزینه هایی اعم از هلال احمر، شهرداری، بهداری و… را شامل می‌شود که یکی از وجه های پرداختی مالیات ارزش افزوده است. این ارزش افزوده به نوع کالا بستگی دارد و براساس مجموع ارزش سیف و حقوق ورودی ضرب در 6 درصد محاسبه می‌شود.

10. ارزش سیف کالا

محاسبه ارزش سیف کالا به صورت ضرب مبلغ ارزی کالا در مجموع نرخ ارز اعلام شده توسط گمرک و هزینه بیمه می‌باشد که برای دانستن حقوق گمرکی لازم است.

سخن آخر

تحلیل و بررسی هزینه های ترخیص کالا همواره از مهم‌ترین سوالات به شمار می‌رود. همچنین ترخیص کالا از کارهای پیچیده گمرک است که باید افراد حساسیت بیشتری نسبت به اطلاعات از آن انجام دهند برای همین باید از کارشناسان مجرب در روند ترخیص کمک بگیرید تا مجبور به پرداخت هزینه های اضافی نشوید. گروه تجاری آربی همواره آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما می باشد.

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک چقدر است؟

اکثر بارهای هوایی 5 تا 10 روز کاری، بارهای هوایی 10 تا 25 روز کاری تخمین زده می‌شوند.

شیوه پرداخت هزینه ترخیص کالا چگونه است؟

برای پرداخت هزینه های ترخیص کالا شما میتوانید با گروه تجاری آربی تماس بگیرید و از تمامی شرایط آن اطلاع کسب کنید.