صادرات کالا | شرایط، مراحل و هزینه خدمات صادرات انواع کالا

صادرات کالا

صادرات از دیگر فعالیت های مهم هرکشوری محسوب می‌شود از این رو برای توسعه اقتصادی از گذشته تا به حال وجود صادرات از فعالیت های مهم به شمار می‌رود. طبق نظرات کارشناسان، صادرات باعث پیشرفت اقتصادی کشور است و همه کشورها برای انجام آن همواره در تلاش هستند. صادرات کالا از گمرک یکی از فرایندهای دشوار است که به آگاهی و اطلاعات کافی توسط افراد مجرب نیاز دارد که بتوانند به مشتریان در این زمینه پاسخگو باشند. این فعالیت دارای قوانین و شرایط مخصوص به خود است که برای انجام آن باید از تمامی مراحل آن گذشت. گروه تجاری آربی با سابقه درخشان همواره بهترین ها را در عرصه صادرات کالا گمرک در نظر دارد. برای مطالب بیشتر با ما همراه باشید.

صادرات چیست؟

انتقال کالا یا ارسال آن از مبدا کشور تا مقصد کشوری دیگر را صادرات می‌گویند. بنابراین می توان گفت صادرات کالا به معنی خروج کالای موردنظر کشور به محدوده کشور دیگری همراه با قوانین مربوطه می‌باشد. صادرات برای کسب درآمد ارزی بسیار مفید است و باعث ارتباط بین کشورها و تعامل و انتقال کالاهای موردنیاز دو طرف می‌شود.

صادر کننده کیست؟

به شخصی که دارای کارت بازرگانی یا مجوز وزارت بازرگانی باشد چه به صورت حقیقی با حقوقی صادرکننده می ‌گویند و می‌تواند به صورت رسمی و قانونی کالاها را به کشورهای موردنظر صادر کند.

انواع کالا صادراتی

کالاهای صادراتی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

 • کالاهای مجاز: این کالاها با رعایت تمامی قوانین و ضوابط صادرات کالا انجام می‌شود که نیاز به کسب مجوز ندارد.
 • کالاهای مشروط: برای این کالاها دریافت و اخذ مجوز ضروری است و بعد از موافقت وزرات خانه، می‌توانند اقدامات مربوط برای صادرات کالا را انجام دهند.
 • کالاهای ممنوع الصدور: برخی از کالاهها به علت داشتن شرایط خاص یا سازگار نبودن با کشورهای دیگر ممنوع اعلام می‌شود.

از اطلاعات تنظیم اظهارنامه کالای صادراتی آگاه باشید!

 • مشخصات خريدار
 • مشخصات محموله، مانند بسته‌ها، نوع بسته، ‌مقدار، علامت، وزن خالص و ناخالص
 • نام گمرك محل تسليم اظهارنامه و شماره و مشخصات ثبت اظهارنامه در دفتر گمرک
 • مشخصات كالا مانند نوع، تعرفه گمرکی، وزن، تعداد، مقدار و ارزش صادراتی طبق مدارک ارائه شده
 • كشور مبدا
 • كشور مقصد
 • مشخصات صادركننده كالا
 • شرايط معامله طبق قرارداد
 • مشخصات اظهاركننده كالا
 • مشخصات وسيله حمل در مبدا بارگيری

اسناد و مدارک لازم برای صادرات کالا

1. دریافت کارت بازرگانی معتبر به نام صادر کننده.

2. دریافت مجوز صدور

3. اخذ گواهی بهداشت و قرنطینه

4. گواهی استاندارد

5. داشتن شناسنامه فرش برای افرادی که صادرات فرش دارند.

6. گواهی انرژی اتمی که به این مجوزها، گواهی‌های مرسوم نیز گفته می‌شود .

7. تهیه Packing List

تعرفه های صادرات کالا را بدانید!

1. تعرفه مرکب: به ترکیب تعرفه ارزشی و ثابت که مربوط به عوارض می‌شود می‌گویند.

2. تعرفه ثابت: نحوه صادرات این بخش طبق وزن کالا می‌باشد.

3. تعرفه ارزشی: در این قسمت کالا طبق ارزش و هزینه ای که دارد باید مبلغ آن را پرداخت کنید.


صفر تا صد مراحل صادرات کالا

در ابتدا فراهم کردن زیرساخت های لازم مانند کارت های دیجیتالی و کاتالوگ نیاز است و بعد از آن اخذ مجوزهای مربوطه برای صادرات کالا اعم از (اخذ مجوز استاندارد، اخذ استانداردها و مجوزهای مورد نیاز داخلی جهت صدور مجوز صادرات مثل کارت بازرگانی، تهیه آنالیز قابل قبول و دیتاشیت و تست ریپورت‌های لازم جهت معرفی و پرزنت محصول در سطح جهانی) می‌باشد. بعد اط طی شدن دو مرحله قبلی نوبت به انجام تحقیقات درباره بازار صادراتی در جهت تشخیص و شناسایی کشور موردنظر می‌شود. از این رو تحلیل و بررسی قیمت فروش، شرایط کالا و رقبای حاظر بسیار مهم است. همچنین باید توجه داشت که باید توانایی تامین و هم سطح سازی کیفیت با کشور هدف وجود داشته باشد و بهره وری محصول انجام گیرد. در آخر ثبت برند جهانی و انجام بازاریابی های جهانی و ایجاد زیرساخت های انتقال ارز و تهیه اسناد مربوط به مشخصات کالا نظیر حمل کالا، تشریفات گمرکی و خروج کالاها از مرزهای کشور نیاز است. علاوه بر تمامی موارد بالا، موارد دیگری نیز جز مراحل صادرات قرار می‌گیرند:

 • کسب مجوز صادرات
 • تعیین قیمت صادراتی توسط کمیسیون نرخ گذاری
 • صدور پروفرما یا پیش فاکتور
 • تهیه، تدارک و بسته بندی
 • دریافت گواهی بازرسی کالا
 • صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا
 • عقد قرارداد حمل و بیمه
 • اظهار کالا به گمرک
 • ارسال کالا
 • دریافت واریز نامه

انواع صادرات کالا از گمرگ چگونه دسته بندی می‌شوند؟

صادرات به بخش های گوناگونی تقسیم می‌شود که به شرح ذیل است:

صادرات مسقتیم

شرکت هایی که بتوانند هزینه اداره های سازمان صادراتی را خود برعهده بگیرند از این روش استفاده می کنند به این منظور که وقتی صادرات فروشندگان افزایش پیدا می‌کند دیگر خود مسئولیت هزینه ادارات را قبول می‌کنند. بنابراین شرکت هایی که توسط خریداران خارجی تشویق می‌شوند از روش صادرات مستقیم استفاده می‌نمایند. و فعالیت هایی اعم از تعیین ظرفیت بازار، یافتن خریدار، تعیین کانالهای توزیع و انجام امور صادرات مانند آماده کردن اسناد و مدارک، اقدامات مربوط به حمل و بیمه محموله انجام می‌دهند. همچنین صادرات مستقیم دارای زیر مجموعه هایی می‌باشد:

1. نمایندگان صادراتی: این نمایندگان می‌توانند یک توزیع کننده یا تولیدکننده باشند. به همین خاطر واسطه کالایی را از کشور فروشنده خریداری می‌کند و در قبال آن کارمزد دریافت می‌کند.

2. نمایندگان فروش سیار:  شرکت مربوطه طبق زمان های خاصی می‌تواند نمایندگان خود را به کشور موردنظر برای فعالیت های بازرگانی بفرستد.

3. شعبه فروش در خارج:  یک گروه تجاری معتبر می‌تواند این امکان را به تولیدکننده خود دهد که در بازار خارجی حضور بیشتری داشته باشد و برنامه هایش بهتر کنترل شوند.. این دفتر تمامی مسئولیت فروش و توزیع را به عهده می‌گیرد.

4. بخش صادرات در داخل کشور: مدیر فروش دارای چندین دستیار برای کارهای مربوطه صادرات دارد که با کمک آن ها تمامی امورات و فعالیت های ضروری را انجام می‌دهد.

5. بازاریابی رایگان: درآمد این کار توسط فروش انحصاری و حق العمل به دست می‌آید. که بیشتر توسط آمریکایی ها و شرکت های بسیار بزرگ فراملیتی انجام می‌گیرد.

6.سفارش پستی: در اغلب مواقع برخی از شرکت ها برای فروش محصولات خود از پست کمک می‌گیرند. روند کار به این صورت است که خریدار فرم مربوط به محصول را که از راه پست به دست آورده است، تکمیل نموده و همراه با فرم فیش واریز پول به مقصد شرکت ارسال می‌نماید.

صادرات غیرمستقیم

این صادرات بین شرکت هایی که تازه شروع به صادرات کرده اند انجام می‌شود. دارای ریسک کمتری است و نیاز به فروشندگان یا نمایندگان خارجی ندارد و افراد می توانند با سرمایه کم از این مورد بهره ببرند. زیرمجموعه های صادرات غیر مستقیم به شرح زیر است:

1. شرکت های تجاری: این شرکت ها کالاهای موردنظر خود را خریداری می کنند و به بازارهای موردنظر خود ارسال می‌کنند. از مهم ترین های این شرکت ها می‌توان از شرکت های ژاپنی یاد کرد. با این حال دارای ثبات کمتری نسبت به سایر صادرات است.

2. شرکت های مدیریت صادرات: این شرکت دارای واسطه ای است که موافقت می‌کند در قبال دریافت وجهی کلیه مراحل مربوط به صادرات مانند تبلیغات، حمل نقل و تخفیفات غیره را برای شرکت ها انجام دهد.

3. سازمان های تعاونی صادرات: این سازمان تعاونی صادرات تمامی فعالیت های صادراتی را به نمایندگی از سمت تولیدکنندگان به بعهده می‌گیرد و انجام می‌دهد.

صادرات موقت

برخی از کالاها که به عنوان موقت به خارج از کشور ارسال می‌شوند و بعد از آن اعاده می‌گردند صادرات موقت نامیده می‌شوند.

صادرات قطعی

ارسال کالا و خروج آن از کشور به ورود به کشور دیگری به منظور فروش و مصرف آن صادرات قطعی می‌گویند که از پرداخت حقوق گمرکی، مالیات و عوارض و سودهای بازرگانی معاف است اما از هزینه های گمرکی برخوردار می‌باشد.

هزینه های صادرات کالا از گمرک

شرکت ها باید از تمامی اطلاعات به خصوص هزینه ها آگاه باشند. هزینه های گمرکی مشمول باربری، انبارداری، تخلیه بار، هزینه آزمایشگاه، خدمات بدرقه می‌باشد. از موارد مهم و تاثیرگذار در هزینه های صادرات، می‌توان به مالیات (شامل 4درصد ارزش افزوده برای تمامی کالاها و 4درصد نیز برای کالاهای فرهنگی به نسبت حجم و نوع کالا) و هزینه اجناس صادراتی (حمل و نقل، بسته بندی، آزمایش) اشاره کرد.

مزایای صادرات کالا برای شرکت ها:

شرکت ها به دلایل مختلفی محصولات و خدمات را صادر می کنند. اگر کالاها بازارهای جدید ایجاد کنند یا بازارهای موجود را گسترش دهند، صادرات می تواند فروش و سود را افزایش دهد و حتی ممکن است فرصتی برای تصاحب سهم قابل توجهی از بازار جهانی باشد.
شرکت هایی که صادر می کنند با تنوع بخشیدن به بازارهای مختلف، ریسک تجاری را گسترش می دهند. ( مانند شرکت آربی)
صادرات به بازارهای خارجی اغلب می تواند هزینه های هر واحد را با گسترش عملیات برای پاسخگویی به افزایش تقاضا کاهش دهد.

در نهایت، شرکت هایی که به بازارهای خارجی صادرات می کنند، دانش و تجربه جدیدی به دست می آورند که ممکن است امکان کشف فناوری های جدید، شیوه های بازاریابی و بینش رقبای خارجی را فراهم کند.

موانع تجاری و سایر محدودیت ها:

مانع تجاری هر قانون، مقررات، سیاست یا رویه دولتی است که برای محافظت از محصولات داخلی در برابر رقابت خارجی یا تحریک مصنوعی صادرات محصولات داخلی خاص طراحی میشوند. رایج‌ ترین موانع تجارت خارجی، تدابیر و سیاست‌ های تحمیلی دولت است که مبادله بین‌ المللی کالاها و خدمات را محدود، ممانعت می‌کند یا مانع می‌شود.
شرکت هایی که صادرات کالا دارند با مجموعه ای منحصر به فرد از چالش ها روبرو هستند. به احتمال زیاد هزینه‌ های اضافی محقق می‌شود، زیرا شرکت‌ ها باید منابع قابل توجهی را به تحقیق در مورد بازارهای خارجی و اصلاح محصولات برای برآورده کردن تقاضا و مقررات محلی اختصاص دهند.
 صادرات تجارت بین المللی را تسهیل می کند و با ایجاد اشتغال، تولید و درآمد، فعالیت های اقتصادی داخلی را تحریک می کند.
شرکت هایی که صادرات می کنند معمولاً در معرض درجه بالاتری از ریسک مالی هستند.
روش‌ های جمع‌آوری پرداخت، مانند حساب‌ های باز، اعتبار اسنادی، پیش‌ پرداخت و محموله، ذاتاً پیچیده‌ تر هستند و پردازش آنها نسبت به پرداخت‌ های مشتریان داخلی بیشتر طول می‌کشد.

نمونه صادرات کالا در دنیای واقعی:

یکی از نمونه‌ های صادرات آمریکا که راه خود را به سرتاسر جهان باز می‌کند، ماشین آلات صنعتی است،(در واقع، با قطعنامه کنگره ایالات متحده به عنوان “محصول متمایز ایالات متحده” تعریف شده است).
و یا نمونه های دیگر صادرات کالا که شرکت ما یعنی گروه تجاری آربی به کشور های همسایه و یا کشور های اروپایی ارسال میکند را میتوانید با تماس با این شماره از آن ها مطلع شوید .
“02187700762”
گروه آربی با بهره گیری از تیمی متخصص در زمینه صادرات آماده ارائه خدمات صادراتی انواع کالا به تجار و تولید کنندگان  گرامی می باشد.


خدمات صادراتی شرکت آربی:

 • بازاریابی صادراتی
 • عقد قرارداد فروش بین المللی
 • صادرات به کشورهای تحریمی (بسته بندی و صادرات مجدد)


کشورهای حوزه فعالیت آربی در زمینه صادرات:

 • ترکیه
 • چین
 • آلمان
 • ایتالیا
 • CIS
 • هند
 • امارات متحده عربی(دبی)
 • قطر
 • عمان
 • کشورهای اتحادیه اروپا
سوالات متداول صادرات کالا
نوع کالا های صادراتی از بازارچه ها چیست؟

این کالا به صورت عام صادر می‌شود و به مجوز نیازی ندارد. می توان از طریق بازارچه ها مجوز آن را کسب کرد.

جوایز صادراتی به چه شکل است؟

جوایز صادراتی اغلب از وظایف کمیسیون مربوطه مستقر در مرکز توسعه صادرات ایران می باشد.

ارزش نرخ های صادراتی بر چه اساسی است؟

تعیین ارزش کالا های صادراتی هم چنین ارزش افزوده کالای صادراتی به عهده کمیته دائمی نرخ گذاری کالا های صادراتی مستقر در مرکز توسعه صادرات ایران می باشد.