بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودروی وارداتی

بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودروی وارداتی در گمرکات

بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودروی وارداتی در گمرکات

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو

در بهمن سال ۱۳۹۵، ثبت سفارش خودرو به روی شرکت‌های غیرنمایندگی بسته شد و در سال ۱۳۹۶ نیز ثبت سفارش این کالا برای شرکت‌های نمایندگی ممنوع شد.

بسته شدن یک شبه سامانه ثبت سفارش و توقف عملیاتی کسب‌وکارهای مربوط به واردات و تجارت خودرو، منجر به این شد عده‌ای از افراد که کالاهایشان در حال خرید و حمل بود یا وارد گمرکات شده بود و هنوز در مورد آنها ثبت سفارش صورت نگرفته بود، سراغ خرید ثبت سفارش از راه‌های غیرقانونی بروند که این مساله به غائله ثبت سفارش‌های خریداری شده و تشکیل پرونده برای آن منتهی شد.

این ممنوعیت یک شبه سبب شد که بالغ بر ۱۸ هزار خودرو در گمرکات رسوب کند. البته یک سری از این خودروها که پیش از اعمال ممنوعیت ثبت سفارش شده بودند، ترخیص شدند. اما عملا ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه در گمرکات دپو شد. در دی ماه سال ۱۳۹۷ دولت برای حل این مساله، مصوبه‌ای صادر کرد که به موجب آن، صاحبان این خودروها دو ماه فرصت داشتند با ارائه مدارک، خودروهای خود را ترخیص کنند. اما به دلیل وجود برخی موانع و پایان این مهلت زمانی، ۶۶۵۳ دستگاه خودرو قابلیت ترخیص پیدا نکرد.

در آن زمان به دلیل ورود نهادهای نظارتی به پرونده خودروهای وارداتی،‌ تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو و تعدادی از کارمندان وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت دستگیر شدند. پس از آن، دولت با پیگیری‌های مجدد ما در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ ، بار دیگر مصوبه‌ای برای ترخیص خودروها صادر کرد که برابر آن، ۲۸۵۹ دستگاه خودرو ترخیص شد.

در این میان، ۵۱ دستگاه خودرو نیز جزو خودروهایی بود که طی مصوبه ۲۹ بهمن ماه به گمرک اظهار شد اما صاحبان آنها موفق نشدند پول خود را به موقع واریز کرده و خودروها را ترخیص کنند. اکثر این تاخیرها بعد از مصوبه سال ۱۳۹۷ نیز به کارشکنی بانک مرکزی برای صدور تاییدیه انتقال ارز باز می‌گشت.

۷۳دستگاه خودرو سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودرو بالای ۲۵۰۰سی سی در گمرک خرمشهر هنوز موجود است که البته زمان ورودشان به کشور به پیش از ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی بازمی‌گردد. همچنین ۱۰۰ دستگاه خودروی بالای ۲۵۰۰ سی‌سی نیز در سایر گمرکات باقی مانده‌است که اینها هم قبل از تصویب این ممنوعیت وارد شده اند. این بدان معناست که قانون عطف به ماسبق شده و صاحبان این خودروها را با مشکل مواجه کرده است.

اکنون پرونده ۱۰۸۹ خودرو در مراجع قضایی در حال رسیدگی است و در عین حال، ۹۲۷ خودرو فاقد ثبت سفارش و اظهار نشده به گمرکات باقی مانده است.

بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودروی وارداتی در گمرکات کشور از سال 1395

از سال ۱۳۹۵ که ممنوعیت‌ها کلید خورد، در مجموع وضعیت ۲۲۴۹ دستگاه خودرو در گمرکات بلاتکلیف است که از این میان ۲۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی بوده و باقی آن، خودرو زیر ۲۵۰۰ سی سی است و ترخیص آنها با مشکل مواجه شده است.

از ۱۲۲۶۱ خودروی دپو شده، ۱۰ هزار و ۱۲ خودرو ترخیص شده و حدود ۲ هزار دستگاه همچنان بلاتکلیف است. قیمت هر یک از این خودروها نیز به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار است. به عبارتی ارزش این خودروهای بلاتکلیف، جمعا بالغ بر ۶۷ میلیون دلار است

 

منبع: کانال خبر های گمرکی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت بروزترین اخبار بازرگانی

گروه تجاری آربی

x

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲