رشد 75درصدی ترانزیت عبوری از ایران

رشد-75درصدی-ترانزیت-عبوری-از-ایران

رشد 75درصدی ترانزیت عبوری از ایران

معاون وزیر اقتصاد درباره رشد 75درصدی ترانزیت عبوری از ایران در 10 ماهه امسال گفت:

در 10 ماهه سال 1400بیش از 10میلیون و 228هزار تن کالای خارجی از مسیر عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 75درصد رشد داشته است.

علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران اظهار داشت:

یکی از سیاست های مهم دولت سیزدهم، توسعه تجارت با همسایگان و تسهیل تردد محموله های تجاری خارجی از مسیر جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود:

بر اساس اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور هر ساله می بایست رشد 10درصدی در ترانزیت را در کشور شاهد بودیم که متاسفانه در چند سال اخیر پس از رشدی مناسب، روند کاهشی را در ترانزیت داشتیم.

مقدسی گفت:

سال 93ترانزیت کالاهای خارجی به بیش از 13میلیون تن رسیده بود که پس از آن نه تنها رشدی در این موضوع نداشتیم بلکه در سال های 98و 99این میزان به هفت و نیم میلیون تن رسید.

معاون وزیر اقتصاد افزود:

خوشبختانه ترانزیت در سال 1400مجددا به مسیر رشد خود برگشته و در 10ماهه امسال به بیش از 10میلیون و 228هزار تن رسیده و پیش بینی می شود تا پایان سال به 12میلیون و 400هزار تن برسد.

مقدسی تاکید کرد :

باید همه سازمان های مرتبط با ترانزیت در مسیر رشد ترانزیت و کوتاه کردن زمان عبور کالا از کشور و مقرون به صرفه بودن عبور کالا از ایران تلاش کنند تا تاکیدات رهبر انقلاب اجرایی شود.

رییس کل گمرک توضیح داد:

قرار گرفتن کشور در نقطه اتصال کریدور های جنوب به شمال و شرق به غرب، راه اندازی کریدور ITIبین ایران، پاکستان و ترکیه در مسیرهای جاده ای و ریلی، اتصال دریای عمان به دریای سیاه، کریدور کتای، کریدور ایران، افغانستان و ازبکستان، راه اندازی eTIRبین ایران و ترکیه، ایران و آذربایجان و عملیاتی شدن موافقت نامه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، راه اندازی کریدور امارات، ایران و ترکیه و.. اقداماتی است که می تواند به رشد تراتزیت کشور منجر شود.

منبع: کانال اطلاع رسانی بخشنامه های گمرکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت بروزترین اخبار بازرگانی

گروه تجاری آربی

x

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲