کابوتاژ کالا و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

کابوتاژ کالا و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

حمل کالا از گمرک مبدا تا گمرک مقصد که توسط راه های دریایی یا رودخانه های مرزی انجام می‌شود یک فرایند منحصر نسبت به سایر راه های حمل و نقل است. امروزه حمل کالاها از روش های هوایی، ریلی و جاده ای و دریایی امکان پذیر است. کابوتاژ می‌توانید در حمل و نقل های مختلفی استفاده شود. برای جا به جایی کالاها بین دو کشور راه های بسیاری پیش رو است که بنا بر نوع کالا برای انتقال آن تصمیم گرفته می‌شود که هر کدام هزینه خاص خود را دارند. برای اطلاعات بیشتر با آربی همراه باشید.

کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ می‌تواند در دو روش جا به جایی یا چند روش به کار گرفته شود. اغلب کابوتاژ خود، به دو دسته کابوتاژ کالا و خودرو تقسیم می‌شود که در ادامه به آن ها می‌پردازیم:

  1. کابوتاژ کالا: زمانی که کالا از یک نقطه به نقطه ای دیگر به روش های دریایی یا رودخانه های مرزی منتقل گردد، کابوتاژ رخ داده است. در واقع به روند جا به جا شدن کالاها حتی در بخش داخلی کشور به خاطر کوتاه شدن مسافت و صرفه جویی در هزینه ها کابوتاژ می‌گویند. محموله هایی شامل قوانین و شرایط کابوتاژ می‌شوند که توسط وسایل نقلیه خارجی و داخلی حمل شوند.
  2. کابوتاژ خودرو: اگر قصد داشته باشید که با خودروی خود به خارج کشور سفر کنید و بازگردید، خودروی شما به عنوان یک خودروی کابوتاژی ثبت می‌شود. در واقع این مجوز از سمت گمرک برای خودرو شما صادر می‌شود که بتوانید بدون صرف هزینه هنگفت و پرداخت سود و عوارض بازرگانی از کشور خارج شوید. تنها هزینه ای که برای این مورد در نظر گرفته می‌شود برای مراحل دریافت مجوز به عنوان هزینه های گمرکی است. با به همراه داشتن برگه کابوتاژ به راحتی می‌توانید در خارج کشور بین شهر ها تردد داشته باشید و به صورت بین المللی برگه شما اعتبار دارد.

کابوتاژ با حمل و نقل متفاوت

کابوتاژ هوایی: کابوتاژ اگر به صورت هوایی باشد شامل محموله های پستی بین مبدا و مقصد، حمل و نقل مسافران، کالاها و …. است. در اصطلاح به آن پروانه خروج موقت وسیله نقلیه می‌گویند.

کابوتاژ دریایی: کابوتاژ دریایی به طور کلی به کابوتاژی گفته می‌شود که کالا از گمرک داخلی به گمرک مرزی منتقل گردد.

کالاهای مجاز برای کابوتاژ

طبق قوانین موجود در صورتی کالا کابوتاژ خوانده می‌شود که صدور آن در کشور مانعی نداشته باشد و جز کالاهای ممنوع تلقی نشده باشد. برخی کالاهای مشروط طبق صلاحدید گمرک اجازه کابوتاژ دارند که قبل از آن باید برای تاییدیه اصلی مراجعه کنید تا بتوانید آن را به عنوان یک مجوز دریافت کنید. فردی که قرار است کالا را به کشور مورد نظر انتقال دهد باید حتما در زمان های تعیین شده این کار را به پایان رساند در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کند.

نکاتی راجع به سود بازرگانی

برای ورود و خروج به کشور باید از گمرک برگه کابوتاژ دریافت کنید و سپس آن را به نگهبانی تحویل دهید تا آن بررسی کند. پس از این که مامور ان را بررسی کرد و مهر تایید بر آن زد می‌توانید با خودروی خود از مرز خارج شوید. توجه داشته باشید در زمان ورود به کشور دیگر برگه کابوتاژ شما به عنوان یک معرفی نامه معتبر عمل می‌کند. مجوز مربوطه تنها یک سال زمان دارد که می‌توانید برای تمدید آن دوباره اقدام کنید. توجه داشته باشید برای تمدید کابوتاژ باید، یک ماه قبل از این که تاریخ آن تمام شود اقدام به تمدید کنید.

 

سخن آخر

کابوتاژ به عنوان یک برگه معتبر از سمت گمرک است که اشخاص می‌توانند به صورت بین المللی در بین کشورها و شهرهای آن ها عبور کنند و هیچ مشکلی ایجاد نشود. کابوتاژ به صورت های مختلف اجرا می‌گردد که مهم ترین آن راه دریایی است. پس از این که کالاها به کشور وارد شدند و یا خارج شدند اشخاص به این فکر می‌کنند که دیگر با وجود برآورده شدن کالاهای مورد نظر، نیازهای مربوطه آن ها برطرف خواهد شد. بنابراین در مسیر اقدام برای این برگه دقت به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت بروزترین اخبار بازرگانی

گروه تجاری آربی

x

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲