ریلیز در بازرگانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ریلیز در بازرگانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

واردات و صادرات کالا تنها بخشی از این فرایند بزرگ هستند در واقع تمامی فعالیت ها و عملیات مربوطه هرکدام به نوبه خود یک مسیر و مجموعه جدا به حساب می‌آیند در واقع از لحظه شروع تا پایان هر کدام از فرایندها دارای یک نام مشخص هستند و به ترتیب باید اجرا شوند تا معطلی رخ ندهد و کالاها به سرعت منتقل شوند و پس از ورود به ترخیص برسند. یکی دیگر از فرایندهای مهم واردات و صادرات ریلیز است. ریلیز یکی از فرایندهای ابتدایی مسیر می‌باشد که حتما باید هر دو طرف معامله با آگاهی کامل نسبت به شرایط جلو بروند و امور مرتبط به خود را به درستی طی کنند. برای اطلاعات بیشتر با آربی همراه باشید.

ریلیز چیست؟

ریلیز در معنای کلی به زمانی می‌گویند که دستور آزاد کردن کالاها برای انتقال آن ها به کشور مقصد داده می‌شود. در تعریف بهتر مالکیت کالا از مبدا به محل تخلیه بار، ریلیز گفته می‌شود. در این معامله دو طرف خریدار و فروشنده وجود دارند که شخص فروشنده این اختیار را دارد که اطلاعات کالای ارسالی را تغییر دهد و در زمان ارسال بار باید بارنامه را برای خریدار بفرستد. در این بازه زمانی شخصی که صاحب کالا می‌باشد یا ترخیص کار به عنوان نماینده او می‌تواند تمام امور گمرکی و تشریفات آن را انجام دهد.

تلکس ریلیز یا ریلیز؟

تلکس ریلیز یا ریلیز؟

 

هر دوی آن ها یکی هستند اما به می‌توان برای آن یک تفاوت در نظر گرفت؛ به زبان ساده تر تلکس یک وسیله برای انتقال پیام است. در زمانی که فروشنده اصل بارنامه را به شرکت حمل و نقل که مسئولیت انتقال کالاها را برعهده دارد تحویل می‌دهد درخواست می‌کند که این بارنامه در مقصد ریلیز شود. ریلیز در این میان به معنای سلب مسئولیت از فروشنده و انتقال آن به خریدار است. در واقع فروشنده دیگر هیچ مسئولیتی در قبال کالا ندارد و در ادامه مسیر تماما به خریدار واگذار می‌شود. پس از انجام این روند، شرکت حمل و نقل به نمایندگی مقصد اطلاع می‌دهد که بارنامه فرستاده شده و در دست آن ها می‌باشد. بنابراین تلکس همانطور که گفته شد مانند ریلیز یک پیام است اما دستگاهی است که به عنوان پرینتر ریلیز شناخته می‌شود. و تمامی اطلاعات بارنامه را تایپ و برای مقصد ارسال می‌کند. تلکس در زمان حال یکی از مهم ترین وسایل ارتباطی است که برای کشتی ها روی دریا استفاده می‌شود و باعث شکل گرفتن ایمیل برای ارسال و دریافت پیام ها بوده است.

کاربردهای ریلیز و مزایای آن

کاربردهای ریلیز و مزایای آن

 

  1. وقتی بار به مقصد نزدیک باشد و کالاها سریع برسند، فروشنده باید بعد از درایفت بارنامه قبل از این که کالاها به مقصد برسند آن را به خریدار برساند. برخی از مجوزها و اسنادی که فروشنده باید به خریدار برساند اعم از گواهی مبدا، گواهی بهداشت، لیست های بسته بندی کالا، فاکتور خرید می‌باشد. شاید بگویید چگونه؟ برای این که اسناد زودتر از کالا به دست صاحب اصلی برسد بهتر است از پست هوایی استفاده کنید.
  2. یکی از کاربردهای رایج و محبوب ریلیز تخلیه بار در روزهای تعطیل است. اگر کالاهای شما در روزهای تعطیل برسد. به عنوان مثال آخر هفته پنج شنبه و جمعه و یا در کشورهای دیگر شنبه و یکشنبه برسد؛ با استفاده از ریلیز می‌توانید تخلیه بار خود را حتی در روزهای تعطیل انجام دهید.

برای تمامی کالاها علاوه بر بارنامه یک ریلیز صادر می‌شود که به عنوان تاییدیه و هویت کالا وجود آن الزامی است و بررسی می‌‌شود. به همین خاطر در زمان صدور بارنامه اگر مشتری بخواهد تلکس ریلیز انجام دهد باید هزینه های اضافی تری را پرداخت کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید مراقبت از بارنامه است که به عنوان هویت و شناسنامه کالا شناخته می‌شود و بدون آن امکان نگهداری کالا و ترخیص آن نیست و دوباره صادر کردن راه های پیچیده ای به دنبال دارد.

 

چگونه کالا را با ریلیز دریافت کنیم؟

پس از این که کالاها به کشور وارد شد نوبت به تحویل آن ها توسط شخص خریدار یا صاحب کالا می‌رسد در این زمان برای تخلیه کالا باید بارنامه همراهتان باشد. بارنامه دارای 3 نسخه اصلی از اصل بارنامه، کپی برابر اصل شده بارنامه، 3 نسخه کپی و یک نسخه برابر اصل شده آن است.  ارائه کپی برابر اصل شده بارنامه تنها برای ارائه به وزارت بازرگانی برای گرفتن گواهی مبدا خواهد بود.

 

سخن آخر

ترخیص کالا به عنوان مراحل پایانی فرایند انتقال بار است. این روند به تنهایی دارای چندین بخش متعدد و مجوزات خاص می‌باشد. پس برای واردات یا صادرات کالا اول نیازمند بارنامه هستید پس از ارسال بارنامه و تحویل آن به مقصد؛ کالا می‌تواند در اختیار خریدار باشد. البته که به این موضوع توجه کنید که بارنامه باید قبل از کالاها برسد تا عملیات بعد از آن مانند ترخیص کالا انجام شود. امور گمرکی و تشریفات آن یک دنیای گسترده و بسیار وسیع معرفی شده است که تنها افراد متخصص و ماهر می‌توانند از پس آن برآیند در غیر این صورت شما دچار سردرگمی های بسیاری می‌شوید و حتی ممکن است هزینه های اضافی بسیاری را متحمل شوید. از این رو برای جلوگیری از تمامی این موارد بهتر است از یک شرکت معتبر تجاری راهنمایی بگیرید. یا به عنوان نماینده تمامی روند را به آن ها بسپارید. گروه تجاری آربی با داشتن سابقه چندین ساله و دریافت رضایت بسیار از سمت مشتریان توانسته است به یک شرکت محبوب تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت بروزترین اخبار بازرگانی

گروه تجاری آربی

x

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲