ترخیص برخی کالاهای رسوبی غیرضروری

ترخیص برخی کالاهای رسوبی غیرضروری

متن خبر: ترخیص برخی کالاهای رسوبی غیرضروری

 

یک مقام مسئول در وزارت صنعت در واکنش به برخی اخبار در خصوص ترخیص برخی کالاهای رسوبی غیرضروری گفت:

در شرایط خاص تحریمی اولویت اساسی تأمین مایحتاج مردم در شب عید و رفع نیاز اقلام اساسی در ماه مبارک رمضان است.

روایتی تازه از پیگیری‌های عجیب برای ترخیص کالاهای خاص/ قبادی:

اولویت با ترخیص مایحتاج مردم است نه لوازم آرایشی

عباس قبادی،‌ با اشاره به جوسازیهای اخیر برای ترخیص برخی کالاهای غیرضروری، گفت:

به‌نظر من در شرایط سخت تحریمی و به‌خصوص ایام پایان سال اولویت واردات با کالاهای اساسی و اقلام ضروری مردم است.

دبیر ستاد تنظیم بازار در پاسخ به این پرسش که “تصمیم گرفته شد که در ادامه شرایط خاص تحریمی و کمبود منابع ارزی یک‌سری کالا وارد و ترخیص نشود به‌نظر شما  فشارها برای ترخیص فوری این اقلام از کجا می‌آید؟” تأکید کرد: من موضعم مشخص است نمی‌دانم برنامه‌ریزی است یا نه، جای دیگر هم عرض کردم اما برخی از دوستان می‌گویند چون کالاهای مورد بحث ثبت سفارش شده است یک حقی به‌نام حق مکتسبه ایجاد شده است به همین خاطر چون ارز متعلق به خودشان است و کالا هم ثبت سفارش شده است من نمی‌توانم مانع بشوم، از این لحاظ درست هم می‌گویند موضعم را کاملاً مشخص گفته‌ام اما شما در این شرایطی که اولویت مشخص است خود را جای ما بگذارید دیدید چه هجمه رسانه‌ای هم شد، ان‌شاءالله ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد.

شرایط سخت تحریم

قبادی با اشاره به شرایط سخت تحریمی کشور گفت:

به‌جهت اینکه نمی‌خواهیم خیلی در این داستانهای اختلافی با دستگاهها وارد حواشی بشویم در برابر هجمه‌ها سکوت می‌کنیم، چون شک نکنید وارد شدن ما به مسائل حاشیه‌ای به‌معنی این است که دیگر نمی‌توانیم از فردا کارهایی را که لازم است انجام بدهیم. من به‌عنوان مسئول بازرگانی داخلی تمام هم و غم خود را گذاشته‌ام که برای سفره مردم تلاش کنم حالا به هر ترتیب الآن در بحث نهاده‌های دامی واقعاً شب و روز را گذاشتیم و به دوستان در بانک مرکزی و… زحمت می‌دهیم. در بحث روغن خام هم که این روزها چالش‌برانگیز شده است به همین ترتیب یعنی اگر انرژی و توانی داشته باشم می‌روم به سمت و سوی این کالاها و اولویت ما کالاهای غیرضروری نیست.

تلاش دبیر ستاد برای ترخیص برخی کالاهای رسوبی غیرضروری

قبادی ابراز کرد: تمام توان را گذاشتیم که بتوانیم کالاهای اساسی و نیازهای ضروری مردم را تأمین کنیم.

هم و غممان را بگذاریم برای کالاهایی مثل برنج، روغن، شکر و گوشت مرغ، در این راستا دستگاهها باید هماهنگ باشند. الآن اگر کشور پولی دارد باید برود به‌سمت این کالاها که بیش از این ما شرمنده مردم نشویم بتوانیم هم عید نوروز را و هم بعد از آن که به‌سرعت وارد ماه مبارک رمضان می‌شویم. اگر هم یک جایی ثبت سفارش شده کالایی آمده است اگر با ارز خودشان کالا را وارد کشور بکنند ما مداخله‌ای نمی‌کنیم بر اساس ضوابط کار خودشان را انجام بدهند اما این‌که من بیفتم دنبال اینکه یک‌سری کالاها که الآن واقعاً ضروری نیستند وارد کشور بشود این را برای خودم حقیقتاً تکلیف نمی‌دانم.

سئوالی بحث برانگیز در خصوص ترخیص برخی کالاهای رسوبی غیرضروری

دبیر ستاد تنظیم بازار در پاسخ به این سؤال که “آیا فشارها از سمت دستگاههای دولتی است؟

گفت: این را عرض کردم بهتر است ما وارد بحث‌های اختلافی نشویم خودتان الحمدلله دانا و خردمند هستید.ز

درحالی که دغدغه و مطالبه اصلی مردم و مسئولان تأمین نیازهای ضروری کشور است، در خیلی از موضوعات اختلافی فضا به همین شکل است.

شما خیلی از موضوعات را می‌بینید در وزارتخانه اتفاق می‌افتد.

ما فعلاً در جنگ اقتصادی هستیم جنگ هم جنگ جدی است تعارف‌بردار نیست اما متأسفانه این حس جنگی بودن را خیلی‌ها نمی‌توانند در خودشان به‌وجود بیاورند یا به‌وجود نیامده است یا اگر آمده خیلی ضعیف است.

وی در انتها گفت: ممنونم از این‌که واقعاً شما تشخیص دادید آمدید این را می‌گویید، من خودم به‌سهم خودم از شما ممنونم آدم احساس می‌کند که انسانهای خردمندی هستند که در جامعه مخصوصاً در بخش خبری و رسانه‌ای به‌فکر این موضوعات هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت بروزترین اخبار بازرگانی

گروه تجاری آربی

x

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲