گشایش تجارت با جهان عرب

گشایش تجارت با جهان عرب

گشایش تجارت با جهان عرب و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک

گشایش تجارت با جهان عرب از مسیر شبه‌جزیره

▫️جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران

عادی‌سازی روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان موجب بازگشایی دروازه جدیدی پیش‌روی تعامل ایران با دنیاست که می‌تواند به سود هر دو کشور باشد.

تحدید روابط ایران و عربستان، نقطه تاریکی در مناسبات دیگر کشورها از جمله ممالک عرب با ایران ایجاد کرده‌است. تا پیش از قطع روابط میان دو کشور، سطح مناسبات اقتصادی و تجاری ایران با عربستان در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، پایین و محدود بود که این سطح از روابط نیز با کوچک‌ترین تنش به وجود آمده در سال‌های گذشته، خاموش شد.

با این حال، احیای مناسبات سیاسی و اقتصادی میان ایران و عربستان باید فوری و در بالاترین سطح میان دو کشور برقرار شود تا دو طرف بتوانند از ظرفیت‌های اقتصادی یکدیگر بهره کافی را ببرند.

از جمله ظرفیت‌های همکاری میان ایران و عربستان، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی از ایران به این کشور عربی است که بازار گسترده‌ای دارد. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری عربستان در صنایع ایران قابل تصور است و می‌توانیم شاهد رونق در جذب سرمایه‌ها باشیم.

گسترش روابط اقتصادی با عربستان، تنها محدود به این شبه‌جزیره نمی‌شود. به طور قطع، احیا و بهبود مناسبات همه‌جانبه ایران با عربستان، سایر کشورهای عرب در منطقه و دیگر نقاط جهان را نیز به سمت ایران و بازار اقتصادی کشور سوق خواهد داد و نباید از این فرصت غفلت کرد.

 

منبع: کانال خبر های گمرکی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲