اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره تخصیص ارز (31 فروردین 1403)

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تخصیص یا تمدید ثبت سفارش ارز نیمایی و ارز اشخاص از محل صادرات دیگران (بر اساس ضوابط جاری و اخذ نظر دستگاه از سازمان مجوز دهنده و به شرط وجود منابع) به شرط وجود منابع (به صورت کاملا سیستمی در سقف منابع ارزی اعلامی به وزارتخانه‌های متنوع صورت می‌گیرد؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش اعلام کرد.

 • تاکید می‌گردد چنانچه بازرگان بخواهد تخصیص ثبت سفارش در اولویت قرار گیرد، اخذ نظر دستگاه از سازمان مجوز دهنده الزامی می‌باشد در غیر اینصورت می‌بایست در صف تخصیص ارز بماند تا سهمیه ارزی به دفتر وزارتخانه مربوطه تعلق گیرد.
 • لازم به توضیح است بابت تسریع در فرایند تخصیص ارز این امکان برای وزارتخانه‌های متولی در بستر سامانه جامع تجارت فراهم شده تا از طریق فیلد نظر دستگاه نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای ثبت سفارش‌های مورد نظر اقدام نمایند.
 • امکان تسریع در تخصیص وجود ندارد جهت تسریع در فرایند تخصیص فقط و فقط از وزارتخانه مربوطه پیگیری نمایید.
 • در خصوص موارد مربوط به ارز اشخاص از محل صادرات دیگران به اطلاع میرساند تایید ثبت سفارشهای ایجاد شده تاریخ مشخص و از قبل تعیین شده ای ندارد؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی توان تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش اعلام کرد در خصوص موارد مربوط به ارز اشخاص از محل صادرات خود به اطلاع می‌رساند ۱ الی ۱۵ روز پس از ایجاد ثبت سفارش تایید می گردد برای موارد مربوط به تعرفه های (سی کی دی، قطعات خودرو) پیرو اطلاعیه مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ مینی بر تامین ارز تعرفه‌های CKD خودرو و موتورسیکلت فصل ۹۸) و قسمتی از فصل (۸۷ به صورت مستقیم از منابع یوان بانک مرکزی خواهشمند است نسبت به ایجاد درخواست تخصیص ارز به شرح ذیل اقدام نمایید.
 • محل تامین ارز در اطلاعات ثبت سفارش خرید ارز از سیستم بانکی محل تامین ارز درخواست تخصیص ارز بانک مرکزی نرخ ارز آزاد ارز یوان کد کارگزار ارز یوان (ITFMCHBJ ..CNYNRA) کد کارگزار با ارز یوان نیازمند اخذ نظر دستگاه کد بخشنامه ۱۴۰۱۱۲۱۴ نرخ مرکز مبادله ارز ایران زمان تخصیص ثبت سفارش مشخص نمی‌باشد.
 • تخصیص زمان ثبت سفارش‌های مربوط به کشنده) نا مشخص می‌باشد. تخصیص زمان ثبت سفارش‌های مربوط به مناطق آزاد تا مشخص می‌باشد. در خصوص تایید کارمزد به اطلاع می‌رساند پس از تخصیص اصل فیش، چند روز بعد کارمزد آن نیز تایید خواهد شد.
 • در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به شعبه یا ستاد ارزی بانک عامل تماس حاصل شود.
 • همچنین به اطلاع می‌رساند درخواست‌های گروه کالایی ۱ و ۲۱
  خود و یا به وزارتخانه مربوطه مراجعه فرمایید وزارتخانه‌های بهداشت و جهاد، پس از اعلام اولویت سیستمی وزارتخانه مربوطه در چارچوب منابع در دسترس بانک مرکزی در اسرع وقت (یک الی ۱۰ روز) تایید خواهد شد. جهت تخصیص ارز یا تمدید ثبت سفارش گروه کالایی ۱ و ۲۱، اخذ نظر دستگاه از وزارتخانه‌های متولی (فیلد نظر دستگاه) نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای تایید ثبت سفارش مورد نظر الزامی می‌باشد.
 • در خصوص تایید کارمزد گروه کالایی ۱ و ۲۱ به اطلاع می‌رساند پس از تخصیص اصل فیش و رعایت موارد مربوط به ایجاد فیش کارمزد، چند روز بعد کارمزد آن نیز تایید خواهد شد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به شعبه یا ستاد ارزی بانک عامل و یا وزارت صمت مراجعه فرمایید تا از طریق مراجع مربوطه مکاتبه و پیگیری گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت بروزترین اخبار بازرگانی

گروه تجاری آربی

x

۰۲۱۸۷۷۰۰۷۶۲